Minds On

Word problem strategies

Most word problems require multiple steps and strategies when solving.

Create a list of strategies you use when you are “stuck” while solving a word problem. You can record your list digitally, orally, in print, or in an organizer of your choice.

Consider this word problem

Use your list of word problem strategies as you consider the following problem.

A designer used 3.50 metres of striped string and 2.50 metres of solid coloured string in an art piece.

The price per meter was the same for both types of string.

The price of the striped string was $13.75. How much did the designer pay for all the string?

Brainstorm any steps you might want to add.

Mathematical modeling

Let’s explore the process of mathematical modelling. It may give us some ideas about how to solve word problems.

The following image displays the process of mathematical modelling:

The process of mathematical modelling

The process of mathematically modelling a real-life situation involves four interconnected steps. Arrows indicate that steps may be revisited or revised during the process. Step 1: Understand the Problem. What questions need answering? What information is needed? Step 2: Analyze the Situation. What assumptions do I make about the situation? What changes and what remains the same? Step 3: Create a Mathematical Model. What representations, tools, technologies, and strategies will help build the model? What math concepts and skills might be involved? Step 4: Analyze and Assess the Model. Can this model provide a solution to the problem? What are alternative models?

Using our list of strategies and our understanding of mathematical modelling, let’s revisit the word problem!

Here is the word problem again:

A designer used 3.50 metres of striped string and 2.50 metres of solid coloured string in an art piece.

The price per meter was the same for both types of string.

The price of the striped string was $13.75. How much did the designer pay for all the string?

Find out how much the designer paid for all the string.

Record your response digitally, orally, or in print.

Action

Solving real-world problems

Question 1: Apple algebra

A local organization wants to buy apples for an event at its monthly fundraiser. They buy 5 pounds of apples for $8 from Farm A. They buy another 5 pounds of apples from Farm B. The apples from Farm B cost $0.40 more than Farm A. How much did they pay per pound for Farm B’s apples?

When you are ready, press ‘Suggested Answer’ to reveal a solution to this word problem.

Let x represent the price of apples at Farm A, in dollars per pound. So,

5 x = 8 x = 1.6 1.6 + 0.4 = 2

If we use x to represent the price per pound of Farm B’s apples, we can find the answer by solving the equation 5 ( x - 0.4 ) = 8 for x .

5 ( x - 0.4 ) = 8 ( x - 0.4 ) = 1.6 x = 2

Question 2: Bowling bonanza

For a team-bonding activity, an office is taking a trip to “Zany Zain’s Bowling Bonanza.”

The cost of bowling and food have been covered by the company.

The cost for transportation must be paid by the employees. The employees will take buses to the bowling alley.

There will be 270 people total, with 44 people per bus.

The employees are considering three transportation companies. They have recorded the options in the following table:

Option

Transportation Company

Cost

Option A

Safety R’ Bus

$370 per bus

Option B

First Choice Bus

$9.25 per person

Option C

Beep Beep Bus Company

$200 per bus and $4.50 per person

  • Which of the options will be the least expensive?
  • What other information do you need?

Record your response digitally, orally, or in print.

Consolidation

Practice

An artist’s equation

An artist is wrapping ribbon around two wreaths.

One wreath is in the shape of a square.

The artist will make the other wreath in the shape of a rectangle. They want the rectangular wreath to have the same perimeter as the square so that all pieces of ribbon can be cut the same length.

The rectangular wreath has a length that is double its width.

Using the information provided, calculate how much ribbon the artist will need.

What will be the dimensions of the rectangle wreath?

Record your solutions and strategies using a method of your choice.

When you are ready, press ‘Suggested Answer’ to reveal a solution to this word problem.

We know that the artist is making one wreath in the shape of a square. Since a square has four equal sides, we can write the perimeter of the square as:

side times 4 OR 4 s

The artist is also making a wreath in the shape of a rectangle. The rectangular wreath has a length that is double its width. We can record the perimeter of the rectangle as:

2 ( l + w )

If the length is double the width, then l = 2 w ,

which means that:

P = 2 ( 2 w + w )

OR

P = 2 ( 3 w )

OR

P = 6 w

If one side of the square ( s )

is 15cm, then the perimeter of the square is:

P = 4 s = 4 ( 15 ) = 60 cm

Recall that the artist wants the rectangular wreath to have the same perimeter as the square wreath (60 cm). For the perimeter of the rectangle:

P = 6 w 60 = 6 w w = 10 cm l = 2 w = 2 ( 10 ) = 20 cm

Therefore, the length of the rectangle will be 20 cm and the width will be 10 cm.

A rectangle and a square. One side of the square is 15 cm. One long side of the rectangle is 2w.

Your turn

Two contractors are building two fences for their neighbours’ yards.

Luckily, the amount of fencing required is the exact same (perimeter).

The tricky thing is that one yard is a triangle.

The contractors got a survey from the city and received the following mysterious image:

The image depicts the rectangular and triangular yards.

The rectangular yard has a length of 2 x + 1 and a width of 3 x + 2 .

The triangular yard is equilateral with all sides being 12 metres long.

Fencing costs $100 per metre.

The bottom of the neighbour’s rectangle does not need fencing because the house wall covers that space.

How much will it cost to fence the neighbour’s yards?

Record your ideas digitally, orally, in print, or in an organizer of your choice.

When you are ready, press ‘Answer’ to reveal the solution to this word problem.

The perimeter of both yards is the same. Therefore, with the geometric symbols indicating identical side lengths, the triangle has a perimeter of 36 metres.

36 = 2 x + 1 + 3 x + 2 + 2 x + 1 + 3 x + 2 36 = 10 x + 6 3 = x

Fencing required: (subtract 2 x + 1 )

= 3 x + 2 + 2 x + 1 + 3 x + 2 = 8 x + 5 = 8 ( 3 ) + 5 = 29   metres

Fencing costs $100 per metre:

29 × 100 = $ 2,900

It will cost $2,900 to fence the yards.

Bringing it all together

Reflect on your current understanding of algebraic expressions by answering the following questions:

  • Were you able to use different strategies to work through the activities in this learning activity?
  • What is important to remember when working with variables?
  • What strategy do you use when you create an algebraic expression for a word problem?

Reflection

As you read the following descriptions, select the one that best describes your current understanding of the learning in this activity. Press the corresponding button once you have made your choice.

I feel...

Now, expand on your ideas by recording your thoughts using a voice recorder, speech-to-text, or writing tool.

When you review your notes on this learning activity later, reflect on whether you would select a different description based on your further review of the material in this learning activity.