Minds On

Race to count money!

Melissa has challenged Shamus to a game of "Money-Palooza." In this game, both players have to race to count different amounts of money.

Access the following video to find out who wins, and learn some helpful tips about counting money!

Action

Cheque, please!

Imagine you ate a delicious meal at your favourite restaurant!

It is time to pay for your meal and it costs $70.

In your wallet, you have:

  • three $20 bills
  • nine $10 bills
  • fourteen $5 bills
Fourteen 5 dollar bills, nine 10 dollar bills, and three 20 dollar bills

How many different ways can you pay the restaurant bill?

Show your thinking using pictures, numbers or words.

You can also use the following interactive to determine how many different ways you can pay.

Consolidation

Coins for a cookbook

A chef wants to learn some new recipes, so they decide to buy a cookbook.

Part 1:

A chef goes to the bookstore and is looking for a new cookbook. The cookbook costs ten dollars.

The chef only has coins in their wallet. They have:

  • eight loonies
  • four toonies
  • twenty quarters
  • ten dimes
  • twenty nickels

How many different ways can the chef pay for the cookbook?

You can use the following interactive to explore the chef’s money.

Part 2

After reading the cookbook, the chef decides to sell it to their friend who wants to become a better cook. The chef sells it to their friend for $3.

The friend only has coins in their wallet. They have:

  • four loonies
  • two toonies
  • twenty quarters
  • zero dimes
  • twenty nickels

How many different ways can the friend pay for the cookbook?

Show your thinking using pictures numbers or words.

4 loonies, 2 toonies, 20 quarters and 20 nickels

Reflection

How do you feel about what you have learned in this activity?  Which of the next four sentences best matches how you are feeling about your learning? Press the button that is beside this sentence.

I feel...

Now, record your ideas about your feelings using a voice recorder, speech-to-text, or writing tool.

Press ‘Discover More’ to extend your skills.

Imagine you are at the laundromat with a parent or guardian. The laundry machine costs $2 and you have only quarters and dimes with you. How can you pay for your laundry?

Can you show your thinking in more than one way using pictures, numbers or words?