Minds On
Math is everywhere
Let's think about Canadian money. Record the things you know about money. You can use chart paper, a digital format, or any other format you prefer.

Student Success
Think-Pair-Share
Think about how you can represent $67 in four different ways. You can use various coins and bills or write out the money amounts.
Record your ideas in your notebook or another method of your choice.
Note to teachers: See your teacher guide for collaboration tools, ideas and suggestions.
Action
Cash combinations
There are many ways to represent the same dollar amount. For example, the following image demonstrates several ways that we can represent $5.
Using a variety of bills and coins, demonstrate or describe the amount of $79 in as many ways as you can. Use different bills such as $5, $10, $20, or $50 bills and different coins such as toonies, loonies, quarters, dimes, and nickels.
You can use the following fillable and printable document How Many Ways Can You Represent $79? to record your work. You can also complete this exercise in your notebook or using another method of your choice.
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
Press the ‘Activity’ button to access the chart for How many ways can you make $79?
Student Success
Think-Pair-Share
What is your favourite way to represent a dollar amount? Why?
What way did you find most challenging? Why?
Note to teachers: See your teacher guide for collaboration tools, ideas and suggestions.
Consolidation
Independent practice
Think about some of the things a school might buy for a classroom.
Record your ideas in your notebook or another method of your choice.
Sales receipt
Two items were bought: Dog food for $5 and a leash for $8. The total cost listed is $13. $20 was paid and the amount of change is $7.
Let’s make our own sales receipts. Choose an item or items purchased in a store and answer the following questions about the item(s):
- What is the name of the store?
- What is the price of your item or items from the store? (The price of both items must be more than $10 and less than $20).
- If you paid $20 for this item or items, what is the amount of change that you would receive? Demonstrate two different ways you could receive your change.
Reflection
How do you feel about what you have learned in this activity? Which of the next four sentences best matches how you are feeling about your learning? Press the button that is beside this sentence.
I feel...
Now, record your ideas about your feelings using a voice recorder, speech-to-text, or writing tool.